PITCH FEVER

S tímto jevem už se hojně setkáváme i Čechách. Taky mám pocit, že pitchujem trochu bez rozmyslu. Z připravované knihy Lindy Aronson Scénář pro 21. století.

Prezentační záchvat (pitch fever)

Jedna z nejčastějších situací, při které se může vloudit nesrovnalost mezi námětem a dějem, nastává ještě předtím, než vůbec začneme psát samotný scénář; tedy při přípravě prezentace našeho záměru. Prezentace záměru (pitch) je „chvalozpěv“ na scénář za účelem získání financí. V současné době je tato prezentace často povinná již ve velmi rané fázi developmentu scénáře. Někdy se dokonce stává, že se o financování námětu rozhoduje na veřejných soutěžích představování záměrů, což je poněkud znepokojivé.
Prezentace záměru by měla být představením námětu nedokončeného či ještě nezapočatého scénáře, avšak mnohdy dochází k neobvyklé situaci, kdy je záměr zaměněn za výsledek. Náš scénář se nestane úchvatným thrillerem: již jím je. Můžeme tvrdit, jak chceme, že náš scénář je strhující, dech beroucí a mimořádně originální thriller o průmyslové špionáži, tím jej ale nenapíšeme. Bohužel se to však přesně takto děje a tvůrci věří vlastní reklamě. Nekladou si nepříjemné otázky ohledně scénáře a výsledkem je, že překvapivě velké procento z takovýchto dokončených scénářů se téměř neshodne s  působivou prezentací záměru (a to ani v  základní věci jako je děj), aniž by tomu tvůrci věnovali pozornost. Tomuto jevu říkáme prezentační záchvat.

Žádné komentáře:

Okomentovat