Šíření po česku

Dnes je to 14 dní, co jsme vypustili první čtyři epizody Dámi / Nedámi. Co se týče hodnocení, můžeme být spokojení, na CSFD jsme na 58%, což je 4% pod Comebackem, jediným profesionálně odvedeným sitcomem u nás. (Tuším, že má nejlepší hodnocení ze všech českých sitcomů.) Výsledek to není špatný, vzhledem k tomu, jak máme vyhraněný produkt.


Nicméně sledovanost na Youtube není taková, jakou jsme si představovali. Po 14 dnech máme dvě nejpropagovanější epizody na 1500 shlédnutích. Je to málo, či hodně? Spíš méně. Ukazuje se, že jsme jako producenti podcenili jednu věc. Klíčem k úspěšnému šíření v českých podmínkách je FB a velké internetové portály. Kvůli lechtivému obsahu a malému institucionálnímu vlivu naší mladé firmy jsme si nedělali iluze, že se s naší tiskovou zprávou dostaneme na portály typu idnes.cz. Co jsme ztratili zde, nám spontánně však dohnal bulvár extra.cz, který se lechtivosti chytil.


Tedy hlavní problém s nižší sledovaností je především nefunkční FB: Ukázalo se, že FB je přec jenom dost veřejné médium, kde lidé mají nejen své kámoše, ale kde také udržují oficiálnější vztahy se svou rodinou, kolegy z práce apod. V takové sociální síti se pak zjevně nechtějí identifikovat s vulgárnějším obsahem, který by je pasoval na něco, čím veřejně nechtějí být.


Češi navíc k vulagritě v TV nemají tak bezproblémový vztah jako třeba Angličané a obecně Anglosasové. Soudím, alespoň ze seriálů jako jsou Inbetweeners, kde je otevřenost mluvy asi na stejné úrovni jako v Dámi / Nedámi. Vedle toho existují polokomediální či dramatické seriály, kde otevřená mluva je poměrně běžná. Několik prvních dílů Girls od HBO se točí tuším kolem kapavky, nebo Orange Is the New Black od Netflixu v jednom díle řeší nadměrně roztaženou vagínu po lesbickém fistingu. Šokující? Pro nás v Čechách ano.


Dámi / Nedámi vstoupí 1.12. na Voyo. Může to být zbožné přání, ale předplacená internetová televize může sledovanosti prospět. Soukromé projekce z DVD a videokazet pomohly kdysi kupříkladu Formanově Larry Flyntovi, na nějž nikdo nechtěl jít do kina. Samozřejmě to srovnání je vzhledem k ambicím zcela neadekvátní, ale vzhledem k principu by mohlo sedět. Uvidíme.Žádné komentáře:

Okomentovat